GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggplatta 13327107
*
nr 1332 7107
Raija Uosikkinen
(1923-2004), Finland
Väggplatta, Arabia, Blomster, Signerad RU/AK, keramik. 45x29 ca
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 juni 2020
kl 19:13:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/6 18:22:22
1
700 kr
7/6 14:21:00
2
800 kr
8/6 18:41:12
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia blomster design europa europeisk finland finländsk finsk keramik norden nordeuropa nordisk raija uosikkinen väggplatta
-
2013 Väggplatta
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, 28x..//
Auktionen avslutas
om en månad
20 maj kl 18:49
-
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:38
*
Raija Uosikkinen
nr 1332 7107
Raija Uosikkinen
(1923-2004), Finland
Väggplatta, Arabia, Blomster, Signerad RU/AK, keramik. 45x29 ca
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/6 18:22:22 | 1 | 700 kr |
7/6 14:21:00 | 2 | 800 kr |
8/6 18:41:12 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia blomster design europa europeisk finland finländsk finsk keramik norden nordeuropa nordisk raija uosikkinen väggplatta
-
2013 Väggplatta
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, 28x..//
Auktionen avslutas
om en månad
20 maj kl 18:49 -
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:38